Gdzie zdawać prawko?

Gdzie zdawać prawko?

Świeżo upieczony kandydat na kierowcę zastanawia się jaki WORD wybrać i gdzie najłatwiej zdać swój pierwszy egzamin. Muszę Was jednak zmartwić - statystyki w poszczególnych ośrodkach egzaminowania w całej Polsce niewiele się różnią. Co roku publikowana jest mapa zdawalności w poszczególnych miastach, zarówno z egzaminów praktycznych jak i teoretycznych. Skupię się na tych pierwszych ponieważ testy wyglądają tak samo w każdym mieście.

Jak wynika ze statystyk w całej Polsce mało który WORD w 2021 roku przekroczył magiczną barierę 50% zdawalności. Ja zatrzymam się przy tych dla nas najbardziej interesujących ośrodkach: WORD Kielce oraz WORD Łódź/filia Piotrków Trybunalski

Zdawalność

Wysłaliśmy zapytanie do Wordów i zdawalność za rok 2021 prezentuje się następująco:

- WORD Kielce: 28,35% czyli nie za wesoło

- Word Łódź filia w Piotrkowie Trybunalskim jeszcze gorszą statystykę czyli 26,22% 

Jaki z tego wniosek? Czy Kielce czy Piotrków wyniki zdawalności niewiele się różnią.

Wybór miasta

Tu Piotrków zyskuje zdecydowaną przewagę posiadając prawie pełną obwodnicę. Do centrum tego 800-letniego miasta nie mogą wjeżdżać pojazdy powyżej 3,5t z wyjątkiem docelowych. Mamy mniej korków dzięki czemu więcej się poruszamy mniej stoimy. Drugim plusem jest ilość skrzyżowań możliwych do wykonywania w trakcie egzaminu, po prostu w Piotrkowie jest ich dużo mniej lecz wbrew pozorom miasto posiada każdy rodzaj skrzyżowań łącznie z wyspą centralną, 5 wlotowymi rondami turbinowymi oraz skrzyżowaniami o pierwszeństwie łamanym. Dojazd z ul. Glinianej gdzie jest siedziba WORD Piotrków oddalona jest od centrum miasta kilka kilometrów (10 min drogi) dzięki czemu kursant ma więcej czasu na oswojenie się z pojazdem egzaminacyjnym i opanowanie stresu. W stolicy świętokrzyskiego niestety Word jest praktycznie w centrum. Natomiast plusem dla Kielc będą na pewno umiejętności radzenia sobie w dużym tłoku miejskim (trudne zmiany pasa) i ciasnych (gęsto zaparkowanych) uliczkach. Z doświadczenia wiem, że dobrze wyszkolony kursant poradzi sobie w każdym mieście co często zdarza mi się testować i zmieniać miasta dla sprawdzenia umiejętności pod koniec kursu. Kielce 193 000 mieszkańców vs Piotrków Tryb.: 72 000 mieszkańców.

Terminy

Terminy na dzień dzisiejszy są podobne. Na teoretyczny egzamin czeka się od 2 do 5 dni. Na praktyczny pierwszy egzamin od 2 do 3 tygodni.

Dojazd

Tu zdecydowaną przewagę mają Kielce. Odległość od Końskich wynosi 49 km około 1 godz. jazdy, gdzie Piotrków od naszego miasta oddalony jest 61 km co daje 1 godzina i 10 min. jazdy z kursantem. Oczywiście te liczby podane są bez korków, które w obu przypadkach zdarzają się dość często. W sumie licząc około 8-miu wyjazdów do dużego miasta daje nam to oszczędność około 1godz 20 min. na dojazdach kursanta na korzyść Kielc. To całkiem sporo. Jeśli chodzi o dojazd na egzamin autobusem, to stolica świętokrzyskiego pod tym względem również jest na prowadzeniu.

Pojazdy

W Kielcach Toyota Yaris 2017 w Piotrkowie Citroen C3 2017. Minusem francuzika jest np.nieco słabszy skręt od popularnej Yariski i szerokie słupki ograniczające znacznie widoczność. Na plus natomiast w stosunku do „japończyka” jest płynność ruszania, mniej czuły gaz (łatwiej uczyć i ruszać), wspaniale działające wspomaganie, ilość miejsca w samochodzie, miękkie zawieszenie i zdecydowanie wygodniejsze fotele. Gabaryty mają podobne i funkcje typu: lusterka elektryczne, światła włączane wraz z silnikiem, ABS itp. również.

Egzaminatorzy

Egzaminator na egzaminie musi wykonać tzw. „checkliste” jak pilot samolotu, czyli określone zadania jak np.: wybrane parkowanie, zawracanie, zawracanie na skrzyżowaniu, skrzyżowanie równorzędne, zatrzymanie w wyznaczonym miejscu, lewoskręt, prawoskręt, jazda wokół wyspy, włączanie się do ruchu. To prawie wszystkie z nich. Wniosek z tego jest prosty. W każdym mieście należy wykonać te same zadania ("checklista" dla całego kraju jest ta sama). Egzaminator ma ograniczone pole ułatwienia egzaminu i niewiele od niego zależy. Ponadto każdy pojazd wyposażony jest w kamerę oraz mikrofon nagrywający dźwięki i wszystkie komendy. Każdy kandydat ma prawo do zakwestionowania przebiegu egzaminu i odwołania się. Standaryzacja egzaminu poprzez kamery i zasady ustawowo określające przebieg egzaminu eliminują prawie do minimum wpływ egzaminatora na wynik. Oczywiście on również jest człowiekiem i jest możliwość pomyłki jak u każdego dlatego nie bójmy się odwołania. Tak jak instruktorzy uczą się na błędach swoich kursantów tak egzaminatorzy na odwołaniach. Z doświadczenia nie widzę różnicy w egzaminatorach Kielc i Piotrkowa.

Wnioski

Zdecydowanie łatwiejszym miastem do nauki i zdawania wydaje się Piotrków Trybunalski natomiast musimy pamiętać, że ani tu ani tam nie dają prawa jazdy za darmo (patrz zdawalność). Najważniejszym argumentem w obu miastach pozostaje wyszkolenie a także dobra znajomość zasad egzaminowania. Różnią się pojazdy, dojazd, natężenie ruchu i ilość skrzyżowań. Mity krążące w naszym miasteczku (Końskie), że Piotrków jest prosty i łatwo zdać można obalić samą statystyką. Wniosek wysuwa się prosty: trudno zdać prawko zarówno w Piotrkowie jak i w Kielcach. Są jeszcze oczywiście inne alternatywne ośrodki egzaminacyjne np:  WORD Skierniewice (96 km od Końskich, 48 000 mieszkńców) oraz WORD Ostrowiec Świętokrzyski (82 km od nas, 67000 mieszkańców). Te opcje wydają się jednak dość egzotyczne, choć dla mniej zdolnych lub kursantów lub po rekordowych oblanych egzaminach w Kielcach i Piotrkowie, zachęcam do zainteresowania się tematem. W Skierniewicach kilku naszych kursantów zakończyło pozytywnie egzamin.

Udostępnij